Këto tre pije qetësojnë menjëherë dhimbjen e stomakut

Ka shumë arsye që mund të shkaktojnë dhimbje të stomakut tuaj, nga dispepsi e thjeshtë deri te ulçera dhe helmimi nga ushqimi.

Kur shfaqen simptomat, dhimbja mund të jetë e pakëndshme në rastin më të mirë dhe të tmerrshme në rastin më të keq.

Megjithatë, ju mund ta hiqni qafe atë në mënyrë natyrale duke pirë një nga pijet e mëposhtme që ju rekomandojmë.

Sigurisht nëse dhimbja vazhdon duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Kamomili

Kamomili është ndoshta pija më e njohur për trajtimin e shqetësimeve të stomakut, pasi duket se ndihmon në reduktimin e shqetësimeve të stomakut dhe simptomave të sindromës së zorrës së irrituar. Kamomilin mund ta konsumojmë si pije, të cilin do ta gjejmë në një qese ose mund ta bëjmë vetë. Nëse duam ta përgatisim vetë, përdorim 4 lugë kamomil të tharë, i hedhim ujë të nxehtë dhe e mbulojmë për 5-10 minuta. Nëse duam të përdorim kamomil të freskët, mjafton ta hedhim në ujë të nxehtë dhe ta lëmë për 3 minuta.

Nenexhik

Nenexhiku vepron si një antispazmatik i traktit gastrointestinal, që do të thotë se qetëson muskujt e stomakut dhe përmirëson tretjen. Kjo është arsyeja pse disa restorante ofrojnë çaj mente në fund të vaktit.

Xhenxhefil

Arsyeja pse xhenxhefili është kaq i dobishëm është se ndihmon në lëvizshmërinë e traktit gastrointestinal. Thjesht do të thotë të mbash gjithçka të qetë, gjë që mund të ndihmojë në lehtësimin e të përzierave./albeu.com


Shtuar 6.01.2022 08:58