Kabuli nuk gjen qetësi, të paktën 19 të vrarë dhe 50 të plagosur në një sulm brenda spitalit

Një sulm i ashpër ka ndodhur ditën e sotme në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul.

Aty ka pasur një shpërthim me bombë pranë një spitali me 400 shtretër, i quajtur Sardar Mohammad Daud Khan.

Lajmin e bëri të ditur një zëdhënës i ministrisë së brendshme, Qari Saeed Khosty.

Një shtëllungë e madhe tymi mbuloi zonën Ëazir Akbar Khan të qytetit dhe dëshmitarët thanë se të paktën dy helikopterë po fluturonin mbi zonë, gjë që është përcjellë edhe përmes fotografive të shumta.

Nuk ka asnjë pretendim të menjëhershëm për përgjegjësinë. Por agjencia zyrtare e lajmeve Bakhtar citoi dëshmitarët që thanë se një numër i luftëtarëve të Shtetit Islamik hynë në spital dhe u përleshën me forcat e sigurisë.

Shpërthimet i shtohen listës në rritje të sulmeve dhe vrasjeve që kur talebanët përfunduan fitoren e tyre mbi qeverinë e mëparshme të mbështetur nga perëndimi në gusht, duke minuar pretendimin e tyre për të rivendosur sigurinë në Afganistan pas dekadash lufte.

i cili ka kryer një sërë sulmesh në xhami dhe objektiva të tjera që nga pushtimi i Kabulit nga Talibanët në gusht, organizoi një sulm kompleks në spital në vitin 2017, duke vrarë më shumë se 30 njerëz.

Sulmet e grupit kanë shkaktuar shqetësime në rritje jashtë Afganistanit në lidhje me potencialin që vendi të bëhet një strehë për grupet militante siç ishte kur një grup i Al-Kaedës sulmoi Shtetet e Bashkuara në 2001.

Shqetësimi është përkeqësuar nga një krizë ekonomike spirale që ka kërcënuar miliona me varfëri me afrimin e dimrit./albeu.com/


Shtuar 2.11.2021 13:48