Java nis me stuhi shiu dhe ulje temperaturash, por ditët në vijim sjellin surpriza

Ditën e Hënë vendi ynë do të ketë mot me vranësira mesatare deri të dendura. . Reshjet e shiut do të jenë prezente të herëpasherëshme me intensitet të ulët deri mesatar. Hera-herës reshje në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Ditën e Martë dhe ditën e Mërkurë moti parashikohe të jetë me alternime vranësirash dhe kthjellime. Përgjatë relieveve malore në mesditës në jug të vendit vranësirat do të pasohen nga reshje shiu me intensitet të ulët.

Ditën e Enjte dhe të Premte moti do të jetë me kthjellime dhe zhvillime të vranësirave në mesditë. Reshjet do të jenë prezente në juglindje të vendit me me intensitet të ulët e lokalisht mesatar përqëndruar përgjatë relieveve kodrinore-malore të vendit.

Era do të fryjë me drejtim verilindje-jugperëndim me shpejtësi mesatare 1-8m/s ndërsa përgjatë bregdetit era fiton shpejtësi 12-14m/s, kryesisht ditën e Hënë dhe të Martë.  Valëzimi në dete do të jetë I forcës 2-3 ballë.


Shtuar 25.09.2023 15:29