I tha “JO” propozimit për martesë pasi donte të vazhdonte shkollën, 21-vjeçarja vritet në rrugë në mes të ditës

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ditën e djeshme në Egjipt, ku një 21-vjeçare është vrarë brutalisht në mes të ditës  në rrugë.

E reja e quajtur Naira Ashraf u godit më thikë nga një burrë, pasi ajo kishte refuzuar propozimin për martesë sipas prokurorëve egjiptianë, të cilët gjithashtu njoftojnë se i dyshurari është arrestuar jashtë Universitetit Mansoura të Egjuptit Verior, ku ndodhur incidenti dhe ku vajza studionte.

Prokuroria egjiptiane tha se i dyshuari është dërguar në gjykatën penale dhe do të dalë në gjyq për vrasje me paramendim.

Ekspertët e të drejtave të grave në Egjipt thonë se problemi i dhunës me bazë gjinore është i përhapur në vend dhe se një numër i mangësive sociale dhe ligjore vazhdojnë të pengojnë veprimin e duhur.

Ekuivalenti arab i hashtagut #Justice_for_Naira_Ashraf ka qenë gjerësisht në trend në vendet arabe që nga vrasja e stundetes.

“Ne kemi nevojë për një ligj që lufton dhunën,” tha Azza Suliman, një avokate egjiptiane.

”Duhet gjithashtu të ketë një diskurs rreth grave që të jetë i respektueshëm dhe dinjitoz në mënyrë që të krijohet besimi midis grave dhe aparatit shtetëror, shtoi ajo.

Babai i 21 vjeçares Ashraf Abdelkader, i tha CNN se i dyshuari i kishte kërkuar të martohej vajzës së tij disa herë, por ajo e kishte refuzuar.

”Ai kishte krijuar një llogari në rrjete sociale për ta ndjekur’ shtoi ai.

“Ajo nuk donte të martohej, ajo donte të ndiqte karrierën e saj … dhe donte të ishte stjuardesë,” tha Abdelkader.