Human Rights Watch: Dhjetra ish-forca afgane të sigurisë janë vrarë ose zhdukur nga talebanët

Më shumë se 100 ish-forca afgane të sigurisë janë vrarë nga talebanët ose janë zhdukur që kur militantët morën kontrollin, sipas një raporti të ri nga Human Rights Watch (HRW)

Grupi i të drejtave tha se një amnisti e premtuar nga udhëheqja e talebanëve nuk i kishte penguar komandantët lokalë të synonin ish-ushtarët dhe policët.

HRW akuzoi lidershipin për “falje” të vrasjeve “të qëllimshme”.

Një zëdhënës i talebanëve kohët e fundit mohoi se kishte ndonjë vrasje për hakmarrje.

Grupi mori kontrollin e Afganistanit në gusht, ndërsa SHBA tërhoqi trupat e saj të fundit pas 20 vjetësh luftë, duke rrëzuar qeverinë e Ashraf Ghani.

Talibanët e siguruan ish-stafit qeveritar se do të ishin të sigurt nën një amnisti të përgjithshme ndaj atyre që kishin punuar për policinë, ushtrinë ose degët e tjera të shtetit.

Por shumë veta dyshuan në thelbin e amnistisë. Talibanët kanë një histori të gjatë të vrasjes së anëtarëve të forcave të sigurisë dhe figurave të shoqërisë civile.

Grupi konsiderohet gjerësisht përgjegjës për një fushatë të pamëshirshme dhe të përgjakshme të vrasjeve në 18 muajt midis fillimit të vitit 2020 dhe marrjes së vendit nga ana e tyre në gusht. Viktimat përfshinin gjyqtarë, gazetarë dhe aktivistë të paqes.

Analistët thonë se fushata ishte krijuar për të eliminuar kritikët e mundshëm përpara kthimit në pushtet dhe për të ngjallur frikë tek ata që kanë mbetur gjallë./albeu.com


Shtuar 30.11.2021 15:20