Erdogan tërhiqet nga vendimi për të shpallur “non grata” diplomatët perëndimorë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është tërhequr nga kërcënimi i tij për të dëbuar 10 ambasadorë perëndimorë lidhur me deklaratën e tyre të përbashkët në mbështetje të një lideri të burgosur të shoqërisë civile.

Erdogan tha gjatë fundjavës se kishte urdhëruar që diplomatët të shpalleshin persona “non grata” për kërkimin e lirimit të filantropistit të shquar Osman Kavala, 64 vjeç, i arrestuar për katër vjet me akuzën e financimit të protestave dhe përfshirjes në një përpjekje për grusht shteti.

Ai u tërhoq pasi Shtetet e Bashkuara dhe disa nga vendet e tjera të interesuara lëshuan deklarata identike duke thënë se ata respektonin një konventë të OKB-së që kërkonte që diplomatët të mos ndërhynin në punët e brendshme të vendit pritës.

Erdogan tha se deklarata e re “tregon se ata kanë bërë një hap prapa nga shpifjet kundër vendit tonë”, duke shtuar: “Ata do të jenë më të kujdesshëm tani”./albeu.com


Shtuar 26.10.2021 09:04