EMRAT/ Shkatërrohet rrjeti italo-shqiptar i drogës, në pranga 21 persona, lënda narkotike paketohej në sy të fëmijëve

Një rrjet italo-shqiptar i drogës është shkatërruar nga policia italiane dhe në pranga kanë rënë 21 persona (16 me masë arrest me burg ndërsa 5 arrest shtëpie). Rrjeti, sipas mediave italiane, funksiononte në “aksin” Shqipëri-Puglia dhe Bazilicata.

Në krye të grupi kriminal qëndronte Nunzio Paolo Castellaneta , 56 vjeç, i cili është arrestuar. Castellaneta ka të dhëna të shumta kriminale, disa prej të cilave datojnë në vitet 1990, kur Montescaglioso ishte skena e disa vrasjeve si pjesë e një grindjeje klanore. Sipas një deklarate të lëshuar nga prokurori i rrethit antimafia të Potenzës, Francesco Curcio , gjatë hetimeve u sekuestruan rreth 600 gramë heroinë dhe 300 gramë kokainë.

Kush janë të arrestuarit e tjerë, në Matera, Bari dhe Taranto?

Përveç Castellaneta-s, në burg përfundoi Ferdinando Barbetta, 41 vjeç, Vito Perrone (30), nga Laterza (Taranto); Paride Giosué (53), nga Ginosa (Taranto); Aldo Hasa (27), Ervin Hasa (35) Aurelio Lomaistro (31) nga Altamura (Bari); Vito Giuseppe Marcello (29) nga Palo Del Colle (Bari); Francesco Menzella (57), Gerardo Miraglia (35), Letizia Mossuto (40), Rocco Motola (32), Francesco Pellegrino (52), Rocco Petrozza (45), Tommaso Milan Salluce (41) dhe Maria Teresa Santarsia (44) të Montescaglioso.

Në vend të kësaj, Francesco Paolo Ciccarone (47) nga Santeramo në Colle (Bari) është nën arrest shtëpiak; Antonio Ciracì (48), Teresa De Mitri (24) dhe Michele Del Monte (45) nga Montescaglioso dhe Grazia Guerrieri (57) nga Palo del Colle. Ndalimi i qëndrimit në Basilicata u urdhërua për Carmelo Andriulli (45) nga Montescaglioso.

Prokurori: Doza të paketuara para fëmijëve

“Një fakt shumë i rëndë është se aktiviteti kriminal hyn në strukturën shoqërore dhe ndikon në edukimin e fëmijëve. Thuajse sikur trafiku i drogës të ishte një aktivitet i vërtetë pune: dikur gjyshet tona ishin thurte triko në shtëpi ndërsa fëmijët luanin, tani ndodh që dozat e droga paketohet në prani të më të voglit të familjes”./albeu.com