EMRAT/ Shkatërrohet banda e kokainës në Itali, mes 29 të arrestuarve dhe shqiptarë

Një grup prej 29 personash që akuzohen për trafik droge janë goditur nga policia italiane.  Mes tyre ishin dhe tre shqiptarë. Mësohet se gjatë orëve të para të mëngjesit të së premtes, karabinierët ekzekutuan urdhrin e lëshuar nga gjykata për 7 persona “arrest me burg”, 10 në “arrest shtëpie”, 3 “ndalim qëndrimi” dhe 5 “detyrim paraqitje”.  Ndërkohë për  3 persona të tjerë masa e sigurisë u refuzua ndërsa për një të katërt u anulua.

Prokurori i Frosinone Antonio Guerriero në një reagim tregon se “gjatë hetimeve u zbulua rrezikshmëria  e grupit, të cilët me veprimtarinë e tyre të lulëzuar kriminale, kanë gjeneruar një alarm të dukshëm shoqëror në qytetin e Frosinone dhe komunat fqinje”.

Raportohet se gjykata ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për Ivano Lanzone, 41 vjeç nga Castrovillari, Artan Cela, 46-vjeç shqiptar, Gualjot Isaj 38-vjeç shqiptar me baninim në Frosinone, Francesco Marcoccia, 36-vjeç nga Frosinone, Giovanni De Luca, 50 –vjeç nga Frosinone, Loris Iannoni, 31 –vjeç nga Supino dhe Mariannina Micera, 66 –vjeç nga Frosinone.

“Arrest shtëpie” është dhënë për Rachid Nadif, 41 –vjeç maroken nga Frosinone, Davide Mulazzi, 29-vjeç nga Roma, Adriano Battista, 41-vjeç nga Fondi, Ivan Cupido, 21-vjeç nga Frosinone, Olsion Koka, 35-vjeç  shqiptar me banim në Frosinone, Roberto Ciotoli, 28-vjeç nga Frosinone, Stefano Marini, 24-vjeç nga Frosinone, Mattia Nobili, 29-vjeç nga Torrice, Mariano Tiberia, 31-vjeç nga Frosinone dhe Gianluca Arduini, 40-vjeç nga Torrice.

Shtuar 19.06.2021 20:00