Dy gjëra që do të ndryshojnë pamjen tuaj nëse ndërprisni konsumin e sheqerit

Nëse jeni adhurues i ëmbëlsirave, patjetër që është e vështirë për ju të hiqni dorë prej tyre. Por, pasi të mësoni ndryshimet që do të keni në pamjen tuaj, me siguri do të ndryshoni mendje.

Ka dy gjëra që do të ndryshojnë pamjen tuaj nëse hiqni dorë nga sheqeri:

  1. Do të zvogëloni dhjamin e barkut

Konsumi i sheqerit, kryesisht nga pijet (të tilla si lëngje të gatshme dhe pije freskuese), shoqërohet me shtimin e shtresës së dhjamit në bark

  1. Lëkura juaj do të duket më e re

Kur sheqeri që marrim nga ushqimi kalon në qarkullimin e gjakut, ai shkakton një domino procesesh, të cilat e bëjnë lëkurën më pak elastike. Edhe nëse rrudhat e para të imta janë shfaqur tashmë në fytyrën tuaj, duke kufizuar konsumin e sheqerit, do të shihni një ndryshim./albeu.com

Shtuar 22.06.2021 15:46