Do të ndihmonte një qytetar të kalonte ilegalisht kufirin në këmbim të parave, arrestohet 44-vjeçari në Korçë

Pas publikimit të rastit në emisionin investigativ “Fiks Fare”, procedohet penalisht pronari i hotelit për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”.

Duke marrë shkas nga pamjet filmike të transmetuara më datë 16.06.2021, në emisionin “Fiks Fare”, ku shfaqej pronari i një hoteli që ndodhet në afërsi të Pikës së Kalimit Kufitar Kapshticë, duke i premtuar një qytetari se do ta ndihmonte për kalimin e nipit të tij, në drejtim të Greqisë, në këmbim të shumës 1200 euro, specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë filluan procedimin penal në gjendje të lirë për shtetasin G. Ç., 44 vjeç, banues në Bilisht, Devoll, pasi dyshohet se ka konsumuar elementë të veprës penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”.

Materialet për hetime të mëtejshme i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë./albeu.com

Shtuar 17.06.2021 13:27