Dështon mocioni i mosbesimit të qeverisë në Maqedoninë e Veriut, çfarë pritet të ndodhë

Ka dështuar mocioni i mosbesimit në Maqedoninë e Veriut për rrëzimin e qeverisë Zaev.

Kryeparlamentari i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi njoftoi mbrëmë në mesnatë se nuk është votuar mocioni i mosbesimit të qeverisë.

Kjo bëri që të dështojë iniciativa e opozitës për të rrëzuar qeverisjen e deritanishme të udhëhequr nga Zoran Zaev, i cili ofroi dorëheqje pas rezultatit të zgjedhjeve lokale.

Në sallë ishin të pranishëm i gjithë kabineti i qeverisë Zaev. Gjatë ditëve në vijim pritet të nisin bisedimet për zgjerimin e maxhorancës aktuale.

Jo zyrtarisht po aludohet përfshirja e mundshme e Alternativës dhe deputeti i Lëvizjes BESA, Kastriot Rexhepi, që do të përbënte një shumicë deri 64 deputetë./albeu.com/