Kështu është shprehur ish-Presidenti amerikan Bill Clinton, teksa pranoi se qeveritë e SHBA kanë realizuar përherë studime për të vërtetuar prezencën e jetës aliene në Tokë.

Ish-presidenti amerikan zbuloi gjithashtu se shkencëtarët i thanë se janë deri në 95% të sigurt që njerëzimi nuk është i vetëm në univers.

Fenomenet e çuditshme në qiell dikur ishin sfera e teoricienëve të konspiracionit, por tani ligjvënësit dhe zyrtarët e inteligjencës amerikane po e marrin seriozisht këtë temë si një shqetësim i sigurisë kombëtare.

Klinton i bëri rrëfimet në fjalë teksa po fliste për temën e nxehtë të prezencës së UFO-ve në The Late Late Show. Zyrtarët amerikanë kanë pranuar se ka objekte në qiell të cilat ata nuk i kuptojnë dhe kur u pyet për temën, audienca qeshi, por Clinton iu drejtua atyre duke u thënë: “Kjo është një pyetje legjitime tani”.

Thtrrgyt

Më tej ai zbuloi se ai dhe këshilltarja e sigurisë kombëtare Sandy Berger ishin të interesuar për UFO-t.

“Ne bëmë çdo përpjekje për të mësuar rreth Roswell dhe gjithashtu dërguam njerëz në Zonën 51 për t’u siguruar që nuk kishte alienë”.

Clinton u ndërpre nga Corden, i cili e pyeti se kë dërgoi në “Zonën 51”, dhe u përgjigj me shaka duke thënë: “Oh, sikur t’jua thoja këtë.”

Veterani demokrat megjithatë vazhdoi dhe zbuloi se vetë Berger ishte dërguar në Zonën 51. Klinton tha se baza famëkeqe në Nevada, e cila është subjekt i një numri të madh legjendash dhe miteve moderne, është vendi ku zhvillohen shumë projekte sekrete të SHBA-së në lidhje me avionët ushtarakë.

“Kjo është arsyeja pse ata janë kaq të fshehtë,” tha ai. Megjithatë, Klinton tha “siç e di” se nuk ka alien që mbahen në Zonën 51.

Por më pas ai vazhdoi të tregojë një histori rreth një vizite që ai dhe gruaja e tij Hillary bënë në Observatorin Ë. M. Keck në Haëaii. Teleskopët e dyfishtë, Keck 1 dhe Keck 2, janë dy nga më të mëdhenjtë në botë dhe kërkojnë në qiell për ndonjë shenjë jete në hapësirën e jashtme.

Gre

Clinton vizitoi objektin dhe i pyeti shkencëtarët për mundësinë e jashtëtokësorëve diku në univers.

Ai tha se shkencëtarët thanë se kishin “argumente të mëdha”, por mosmarrëveshja është midis atyre që besojnë se është 85% e mundshme, dhe atyre që mendojnë se është 95% e sigurt.

Ata i thanë atij se ishte e pamundur që të mos ketë jetë diku tjetër në universin. “Këta janë njerëz që kalojnë jetën e tyre duke studiuar këto”, tha Klinton si për ta konfirmuar se ai mendon njësoj./albeu.com