Boris Johnson, vizitë të dytë surprizë në Kiev

Boris Johnson ka bërë një vizitë të dytë të papritur në Kiev për një takim me Presidentin Volodymyr Zelenskyy, pasi u tërhoq nga një konferencë e madhe e murit të kuq në Doncaster në minutën e fundit.

Kryeministri do të mbante një fjalim para deputetëve të veriut konservator, këshilltarëve dhe drejtuesve të biznesit të premten pasdite. Por më vonë ai konfirmoi se kishte munguar në konferencë për të bërë vizitën e tij të dytë në Ukrainë që nga fillimi i luftës, duke postuar në Tëitter: “Zoti President, Volodymyr, është mirë të jem përsëri në Kiev”.

Një mesazh në llogarinë e Zelensky në Telegram thoshte: “Shumë ditë të kësaj lufte kanë dëshmuar se mbështetja e Britanisë së Madhe për Ukrainën është e fortë dhe e vendosur. Gëzohem që shoh përsëri mikun e madh të vendit tonë Boris Johnson në Kiev.”.

Doëning Street tha se Johnson u takua me Presidentin Zelenskyy sot në Kiev për të diskutuar luftën e guximshme të Ukrainës kundër Rusisë dhe për të “ofruar një program të madh trajnimi për forcat ukrainase “për të ndihmuar në ruajtjen e mbrojtjes së tyre heroike”./albeu.com

Shtuar 17.06.2022 17:07