Daily Mail raporton mbi sulmin me thikë në xhaminë e Tiranës

Sulmi me thikë në xhaminë e Tiranës vetëm disa minuta më parë është raportuar edhe nga prestigjozja, Daily Mail.

Gazeta shkruan:

Sipas policisë, një shqiptar sulmoi me thikë  pesë persona të hënën në një xhami në kryeqytetin e Tiranës.

Një deklaratë e policisë tha se Rudolf Nikolli, 34 vjeç, hyri në xhaminë Dine Hoxha në qendër të Tiranës rreth orës 2:30 pasdite dhe plagosi pesë persona me thikë. Policia tha se ata reaguan menjëherë dhe e morën atë në paraburgim.

Sidoqoftë, stacioni televiziv privat Top Channel tregoi se persona të tjerë e neutralizuan autorin para se të vinte Policia.

Pesë të plagosurit, të gjithë burra të moshës nga 22 deri në 35 vjeç, u dërguan në një spital dhe policia tha se ata nuk janë në situata të rrezikshme për jetën.

Policia nuk ka zbuluar ndonjë motiv për sulmin. Ata dhe prokurorët po hetojnë çështjen.

Ahmed Kalaja, imam i xhamisë, tha se burri i armatosur sulmoi adhuruesit dhe stafin në një kohë kur xhamia ishte mbushur me besimtarë gjatë muajit të agjërimit të Ramazanit.
“Shpresojmë se nuk ishte një sulm terrorist,” tha Kalaja, duke shtuar se pesë besimtarët e plagosur po luteshin kur Nikollit i sulmoi ata. Ai tha se edhe të tjerët mund të ishin plagosur, nuk ishte ende e qartë.

2.8 milion njerëz të Shqipërisë janë kryesisht myslimanë me bashkësi më të vogla katolike dhe ortodokse të krishtera që janë marrë vesh mirë me njëri-tjetrin.

Policia tha se Nikolli ishte nga qyteti verior i Burrel dhe prejardhja e tij fetare nuk ishte ende e qartë.


Shtuar 19.04.2021 16:56