COVID/ Bilanci i viktimave dhe infektimeve gjatë 24 orëve të fundit

Në 24 orët e fundit në vend, nga 904 testime të kryera, janë regjistrua 341 qytetarë të infektuar me Covid-19, asnjë humbje jete dhe 331 të shëruar.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 24 pacientë, ndërsa në të gjithë vendin janë 3,791 qytetarë aktivë me virusin.

Njoftimi i MSH:

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 904 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 341 qytetarë, në këto bashki:

111 në Tiranë, 29 në Lushnje, 23 në Fier, 20 në Durrës, nga 19 qytetarë në Shkodër, Vlorë, nga 15 qytetarë në Kamëz, Kavajë, 9 në Sarandë, 7 në Gramsh, nga 6 qytetarë në Gjirokastër, Devoll, nga 5 qytetarë në Lezhë, Krujë, Delvinë, nga 4 qytetarë në Vau i Dejës, Bulqizë, Divjakë, nga 3 qytetarë në Kukës, Rrogozhinë, Mallakastër, Përmet, Korçë, nga 2 qytetarë në Vorë, Patos, Selenicë, Himarë, Kolonjë, Dimal, nga 1 qytetar në Malësi e Madhe, Has, Mirditë, Kurbin, Shijak, Këlcyrë, Tepelenë, Berat.

Janë 3,791 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 24 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 331 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 317,564 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (21 Gusht 2022)

Raste të reja ditore 341

Të shëruar në 24 orë 331

Të shtruar në spitale 24

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 904

Testime totale 1,951,230

Raste pozitive 324,931

Raste të shëruara 317,564

Raste Aktive 3,791

Humbje jete 3,576

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1,589

Fier 465

Durrës 347

Vlorë 275

Korçë 235

Shkodër 195

Elbasan 189

Gjirokastër 169

Berat 135

Lezhë 116

Dibër 58

Kukës 18/albeu.com/