Çfarë po ndodh në Turqi? Deti Marmara mbulohet nga një shtresë e bardhë shkume (FOTO LAJM)

Në rrjete sociale po qarkullojnë imazhe të pabesueshme nga deti Marmara në Turqi, i cili duket shumë i ndotur.

Sipas shkencëtarëve, riprodhimi i tepërt i mikroalgave dhe planktonëve të bimëve, shkaktojnë këtë gjendje të neveritshme që mund të shkaktojë një shpërthim të sëmundjeve infektive, të tilla si kolera, në Stamboll.

Mukusi ka arritru në një trashësi të konsiderueshme. Autoritetet kanë filluar punën për pastrimin e detit./albeu.com


Shtuar 9.06.2021 17:05

Tags: , ,