Çfarë ndodhi në sallën e pajisjeve të Radiologjisë? Spitali i Sarandës dhe policia jepin versione të ndryshme

Policia dhe Spitali i Sarandës kanë dhënë versione të ndryshme mbi atë që ndodhi në orët e para të mëngjesit të sotëm në sallën e pejisjeve të Radiologjisë.

Sipas njoftimit të policisë zjarri është shkaktuar si pasojë e një shkëndije elektrike, ndërkohë në një sqarim shpërndarë për mediat, Spitali i Sarandës thotë se ka pasur tym në pajisjen UPS të skanerit.

Spitali i Sarandës bën me dije se “nuk ka pasur zjarr apo dëme ne pajisje të tjetra”.

Sarandë/Informacion paraprak

Më datë 17.06.2022, rreth orës 08:30, në spitalin e Sarandës, dyshohet se për shkak të një shkëndije elektrike, ka rënë zjarr në sallën e pajisjeve radiologjike. Për pasojë janë shkaktuar vetëm dëme materiale.

Grupi hetimor është në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Reagon Spitali i Sarandës

“Duke u nisur nga lajmi i publikuar në media se ka rënë zjarr në Spitalin Bashkiak Sarandë, sqarojmë se:

Në orën 8:00 të mëngjesit të sotëm u konstatua tym në pajisjen UPS të pajisjes mjekësore Scaner.

Menjëherë u njoftua shërbimi zjarrfikës dhe ai i Policisë së shtetit duke bërë të mundur izolimin e menjëhershëm defektit.

Spitali Bashkiak Sarandë bën me dije se nuk ka pasur zjarr apo dëmë ne pajisje të tjetra.

Duke i siguruar qytetarët se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, Spitali Bashkiak Sarandë vijon punën normalisht në shërbim të qytetarëve”