Çfarë ndodh me trupin tonë kur nuk hamë mjaftueshëm fruta dhe perime

Të kesh gjendje të mirë fizike, shëndet të mirë, gjallëri dhe mirëqenie është e dëshirueshme dhe e kërkuar nga të gjithë ne.

Por si na ndihmojnë frutat dhe perimet të arrijmë këto qëllime dhe çfarë ndodh me trupat tanë kur i anashkalojmë ato?

Frutat dhe perimet janë burime të shkëlqyera të vitaminave dhe mineraleve në çdo mënyrë. Duke hequr përfshirjen e tyre në dietën tonë të përditshme, ne privojmë trupin tonë nga përbërësit thelbësorë që i duhen për të funksionuar mirë.

Kështu është e mundur të merreni me mosfunksionimet e sistemit imunitar, nervor, gastrointestinal, etj.

Duke e pasuruar menunë tonë me shumë fruta dhe perime të ndryshme, ne ndihmojmë që trakti ynë gastrointestinal të funksionojë më mirë. Në fakt, sa më shumë fibra aq më mirë. Kështu që ju mund të imagjinoni se çfarë ndodh kur privoni trupin tuaj nga këto ushqime.

Falë fibrave që ato përmbajnë, frutat dhe perimet jo vetëm që promovojnë shëndet të mirë të zorrës, por gjithashtu rrisin ndjenjën e ngopjes.

Së fundmi, hulumtimet tregojnë se prania e frutave dhe perimeve me ngjyra të gjalla në pjatën tonë, është e mjaftueshme për të rritur humorin tonë dhe për të na bërë të ndihemi më të lumtur./albeu.com


Shtuar 28.05.2021 15:56