Rekord vdekjesh nga koronavirusi në Indi

India ka regjistruar numrin më të lartë ditor të vdekjeve nga koronavirusi që kur filloi pandemia, një ditë pasi u bë vendi i parë që regjistroi më shumë se 400 mijë raste të reja.

Ministria e Shëndetësisë indiane deklaroi se 3 689 njerëz kishin vdekur brenda 24 orëve të fundit.

Kryeministri Narendra Modi u takua me ministrin e Shëndetit të sielën në mëngjes për të shqyrtuar krizën.

Spitalet po luftojnë për të trajtuar pacientët mes një mungese kronike të shtretërve dhe oksigjenit mjekësor.

Pamjet shqetësuese të familjeve që kërkojnë shtretër spitalorë dhe pajisje për të shpëtuar jetën kanë dalë prej më shumë se 10 ditësh, ndërsa morgu dhe krematoriumet mbeten të mbingarkuara.

Mes kësaj krize, filloi të dielën numërimi i votave për zgjedhjet e mbajtura në pesë shtete në mars dhe prill.

Ndërkohë Turqia hyri të enjten në bllokimin e saj të parë kombëtar, një hap i padëshiruar i nxitur nga nivelet e infeksioneve që tani janë më të lartat në Evropë.

Irani raportoi numrin më të lartë të përditshëm të vdekjeve Covid-19 deri më tani të hënën, me shumë qytete dhe qytete të detyruar të bllokohen pjesërisht për të frenuar përhapjen e virusit.

Brazili, me më shumë se 14.5 milionë raste të konfirmuara të koronavirusit dhe gati 400,000 vdekje, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, vazhdon të ketë normën më të lartë ditore të vdekjeve Covid-19 për milion në botë.

Shtuar 2.05.2021 02:05

Tags: ,