Situata drejt përmirësimit, bie numri i rasteve në Maqedoni

Pas masave kufizuese të paraqitura, po zvogëlohet numri i rasteve të reja me Covid-19. Në ditën midis të premtes dhe të shtunës, nga 2.276 teste të kryera, u regjistruan 214 raste të reja me Covid-19, 36 vdekje, si dhe 305 pacientë të shëruar.

Gjithsej 200.000 vaksinash kineze, të cilat mbërritën dje, do të shpërndahen në sallën “Boris Trajkovski” dhe në Kumanovë, Shtip, Kavadar, Tetovë, Ohër dhe Manastir më së voni deri të hënën, pas së cilës do të fillojë vaksinimi masiv i popullatës të martën.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe njoftoi të premten se sasi të tjera të mëdha të vaksinave priten së shpejti, 600.000 të tjera nga Kina dhe 26.000 nga Pfizer, i cili pret që të ketë një përqindje të lartë të popullsisë së vaksinuar deri në fillim të verës dhe ndryshim të plotë në gjendjen epidemiologjike.

Ardhja e vaksinave Astra Zeneka është e pasigurt për momentin, duke pasur parasysh zhvillimet me virusin në Indi, ku vendosi një ndalim të eksportit të vaksinave, ndërsa disa nga këto doza përmes sistemit COVAX duhet të mbërrijnë nga Instituti Indian.

Shtuar 2.05.2021 02:05

Tags: