Problemet me vaksinën AstraZeneca, humb jetën 60-vjeçarja

Agjencia Daneze e barnave flet për siptomat e çuditëshme dhe të pazakonta të vaksinës AstraZeneca dhe kjo nuk është hera e parë që ngrihen këto akuza ndaj kësaj vaksine.

E njëjta agjenci tregon rastin e një zonje 60-vjeçare e cila vdiq nga tromboza pasi mori vaksinën AstraZeneca.

Sipas shërbimit, gruaja tregoi një numër të ulët të trombociteve dhe mpiksjes në enë të vogla dhe të mëdha, si dhe gjakderdhje.

Javën e kaluar, Danimarka pezulloi përkohësisht përdorimin e vaksinës Covid-19 të bërë nga AstraZeneca për arsye paraprake dhe deri vonë, pas rasteve të trombozës midis atyre të vaksinuar. Vende të tjera, të tilla si Norvegjia, Hollanda dhe Islanda, e kanë ndjekur shembullin.

Sidoqoftë, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka thënë se vendet evropiane mund të vazhdojnë të përdorin vaksinën, duke theksuar se aktualisht nuk ka asnjë provë që ka shkaktuar këto mpiksje.

Kujtojmë që në vëndin tonë kan mbërritur 38400 doza të vaksinës AstraZeneca dhe ka filluar vaksinimi i petagogeve dhe mesuesëve në të gjithë vendin./albeu.com/


Shtuar 15.03.2021 12:20