Po shpërndante fletushka, kandidati francez i ekstremit të djathtë sulmohet nga persona të maskuar, ja gjendja e tij shëndetësore

Persona të maskuar kanë sulmuar një kandidat të ekstremit të djathtë në fushatën elektorale përpara zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Francë. Policia tha se Herve Breuil, një kandidat për partinë Rally Kombëtare të Marine Le Pen, u sulmua teksa shpërndante fletushka të enjten në mëngjes me katër të tjerë në qytetin industrial të Saint Étienne, në Francën qendrore.

Ndërsa një hetim ishte hapur për të sqaruar se çfarë ndodhi, media lokale citoi dëshmitarë nga RN të cilët thanë se grupi ishte fyer dhe shtyrë përreth. Prokurori publik i tha transmetuesit francez TF1 se Breuil ishte goditur me shkelma, ndërsa një burim policor tha se grupit iu hodhën fruta të kalbura.

Sulmuesit ishin të veshur me të zeza dhe maskuar, thanë zëdhënësit e policisë dhe autoriteteve lokale. Breuil, 68 vjeç, i cili mban një stimulues kardiak, u shtrua në spital pas sulmit, por do të lirohej së shpejti, shtuan ata. Sulmi vjen disa javë pasi kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, i mbijetoi një atentati që shkaktoi paralajmërime në të gjithë Evropën për rritjen e dhunës politike.

Në Gjermani, tre zyrtarë të zgjedhur u sulmuan në më pak se një javë, udhëheqësit e kanë lidhur dhunën me një klimë politike gjithnjë e më febrile dhe të polarizuar. Në Francë, numri i sulmeve kundër figurave politike, shumë prej tyre kryetarë bashkie dhe këshilltarësh lokalë, është rritur në mënyrë të vazhdueshme vitet e fundit.


Shtuar 21.06.2024 15:26