Plot 124 vjeç, vaksinohet ndaj koronavirusit gruaja më e vjetër në botë

Një gjyshe që pretendon të jetë personi më i vjetër në botë në moshën 124 vjeç ka marrë dozën e saj të parë të vaksinës së koronavirusit në Indi .

Rehtee Begum nga rrethi Baramulla i Jammu dhe Kashmir ishte midis 9,000 njerëzve në rrethin që iu dha vaksina Covid-19 të mërkurën, 2 qershor.

Ajo mori vaksinën ndërsa dozat jepeshin derë më derë, mjeti i identifikimit zbuloi moshën e saj. Ajo ishte 124 vjeç, megjithëse nuk u dha asnjë provë tjetër.

Sipas raporteve lokale, lajmi doli kur të rinjtë, fillimisht shumë të frikësuar për të marrë dozën vetë u frymëzuan nga e moshuara.

Në një video të regjistruar pasi u vaksinua, gruaja tha se ndihej mirë.

Ndërkohë, Zyrtari i Zhvillimit të Bllokut për Wagoora, Abdul Rashid Ganie, tha se ai ishte pjesë e grupit për të vizituar familjen e cila strehonte gjyshen.

“Karta e identiteti zbuloi moshën e saj 124 vjeçare,” tha Ganie, duke shtuar se kur u pyet për moshën e saj, gjithçka që ajo tha ishte se kishte kaluar 100 vjeç.

Rehtee tha se ajo është gjithashtu entuziaste për të marrë dozën e dytë pas 7 javësh, shkruan Daily Mail.


Shtuar 3.06.2021 23:19