Përmbytjet vdekjeprurëse në Afganistan, shkon në 315 numri i të vdekurve

Numri i të vdekurve nga përmbytjet shkatërruese në provincën veriore Baghlan të Afganistanit është rritur në 315, me 1,630 të lënduar, tha të dielën Ministria e Refugjatëve dhe Riatdhesimit të vendit.

Reshjet e dendura shkaktuan përmbytje në provinca të shumta afgane, ku Baghlan u godit më rëndë, duke shkatërruar 2,500 deri në 3,000 shtëpi, duke vrarë qindra bagëti dhe duke dëmtuar rrugët dhe infrastrukturën tjetër gjatë tre ditëve të fundit.

Muajin e kaluar, të paktën 70 njerëz u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën nga shirat e dendur dhe përmbytjet në zona të ndryshme të vendit të shkatërruar nga lufta.

Ministri i përkohshëm i ekonomisë Din Mohammad Hanif i ka kërkuar OKB-së, agjencive humanitare dhe biznesit privat të ofrojnë mbështetje për ata që janë goditur nga përmbytjet. Fqinji i Afganistanit, Pakistani u godit gjithashtu nga shiu dhe përmbytjet që vranë rreth 100 njerëz dhe plagosën dhjetëra të tjerë në prill.


Shtuar 12.05.2024 20:29