Gjendet peshkatari rus gjashtë muaj pas zhdukjes, tregon se si arriti të mbijetoj në -39 gradë Celsius

Një peshkatar ka mbijetuar për gjashtë muaj në tundrën arktike, qindra kilometra larg fshatit të tij Ust-Belaya.

Ai u nis me varkë në shkretëtirën e Chukotka, rajoni më lindor i Rusisë, por lumi ngriu, duke e lënë atë “të bllokuar” në errësirë.

Për t’i mbijetuar kushteve ekstreme të motit dhe temperaturave prej -39 gradë Celsius, burri 70-vjeçar është strehuar në një ‘kasolle gjuetie’ në pellgun e lumit Anadyr, pa ngrohje.

Meqenëse ai u shpëtua për mrekulli, u konstatua se ai kishte një makinë dëbore që u përpoq ta përdorte për t’u kthyer në shtëpi.

“Për fat të keq, atij i mbaroi benzina dhe kishte frikë të shkonte në këmbë në fshat, nga frika e ngrirjes”, raportohet më tutje.

Gruaja nuk kontaktoi menjëherë policinë, pasi burri kalonte kohë të gjatë duke peshkuar.

Ajo u shqetësua kur ai nuk erdhi për Krishtlindje.

Autoritetet organizuan një kërkim për pensionistin dhe ai u gjet 160 kilometra larg shtëpisë. Ai ishte i rraskapitur dhe nuk mund të fliste.

Kur u pyet nëse ishte mirë, ai vetëm pohoi me kokë, raporton thesun.

“Atëherë mblidhni gjërat tuaja dhe le të shkojmë”, mësohet t’i ketë thënë polici.

Peshkatari mbijetoi në shkretëtirën e akullt duke ndezur një zjarr, duke ngrënë peshk dhe lëvoren e pemëve. Autoritetet njoftuan se ai ishte “tre-katër ditë” larg vdekjes, por për fat ai shpëtoi./albeu.com


Shtuar 30.03.2024 20:08