Festivali kinez, më shumë se 5 mijë qenë do të vriten dhe do të hahen gjatë 10 ditëve

Mijëra qen janë vendosur vriten dhe të hahen në një festival vjetor 10-ditor kinez që do të fillojë nesër.

Aktivistët që e cilësojnë ngjarjen si një “rrezik të shëndetit publik” ende shpresojnë që një thirrje për qeverinë e vendit për të ndërhyrë do të fitojë një pushim të minutës së fundit për deri në 5,000 kafshë.

Por sipas “Mirror” shitësit tashmë janë fotografuar duke shitur këlyshë të therur në Yulin, provinca Guangxi, shumë kohë para fillimit të procedurave.

Aktivistët lokalë gjetën tetë stenda në tregun Dongkou dhe 18 të tjerë në tregun Nanqiao në fund të majit, tha Humane Society International.


Shtuar 20.06.2021 22:25