Blerësi refuzon grurin, anija ukrainase ndal gjatë rrugës për në Liban

Turqia dhe OKB-ja ndërmjetësuan një marrëveshje për të lejuar dërgesat të largoheshin nga Ukraina.

Portet e vendit ishin bllokuar që nga fillimi i konfliktit dhe një anije e quajtur Razoni u bë e para e grurit që lundroi sipas marrëveshjes së re.

Razoni u largua nga Odesa më 1 gusht dhe ishte nisur për në portin libanez të Tripolit, por gjatë fundjavës u ndal dhe hodhi spirancë pranë Turqisë jugore.

Në një postim në Titter, ambasada e Ukrainës në Bejrut tha se blerësi i ngarkesës së saj të grurit ka refuzuar të pranojë dorëzimin për shkak të vonesave në dërgesën.

Blerësi nuk është emëruar, por ambasada e Ukrainës tha se po kërkohet një e re dhe anija mund të përfundojë në një vend tjetër.

Që nga nisja e Razoni, pesë anije të tjera janë larguar nga Ukraina. Njëra prej tyre, anija Polarnet me flamur turk, tashmë ka mbërritur në portin verior të Turqisë, Derince dhe pritet të shkarkojë ngarkesën e saj sot./albeu.com

Shtuar 8.08.2022 16:12