Bjellorusia dënoi me 14 vjet heqje lirie ish-pretendentin presidencial Babariko

Një gjykatë në Bjellorusi dënoi të martën ish pretendentin presidencial Viktor Babariko me 14 vjet heqje lirie, nën akuzat për korrupsion.

Ekipi i zotit Babariko tha para vendimit se akuzat kundër klientit të tyre ishin sajuar për të penguar ambiciet e tij politike.

Viktor Babariko, ish-shefi i Belgazprombank, u arrestua qershorin e kaluar ndërsa po përpiqej të regjistrohej si kandidat kundër udhëheqësit veteran, Alexander Lukashenko për zgjedhjet presidenciale, të cilat sipas kritikëve dhe vëzhguesve, ishin manipuluar pasivisht.

Prokurorët kërkuan që Babariko, i cili ngulë këmbë në pafajësinë e tij, të dënohet me 15 vjet burg. Pasi që zoti Babariko u ndalua të kandidojë dhe u arrestua, Maria Kolesnikova, një nga aleatet e tij, bashkoi forcat me dy gra të tjera – Sviatlana Tsikhanouskaya dhe Veronika Tsepkalo, për të udhëhequr fushatën e opozitës.

Zonja Kolesnikova tani është e burgosur në Bjellorusi, Tsepkalo ka ikur jashtë vendit, dhe Tsikhanouskaya, që garoi kundër Lukashenkos. që atëherë është shfaqur si personaliteti më i shquar e opozitës në liri, po përpiqet të luftojë Lukashenkon nga Lituania fqinje.

“Është një dënim i çmendur për një njeri që vendosi të hyjë në politikë dhe u bë një nga udhëheqësit që e zgjuan vendin nga një gjumë i gjatë”, tha Sviatlana Tsikhanouskaya. “… Regjimi po bën gjithçka për të shuar çdo mendim që madje nga larg i ngjan besimit dhe shpresës. Por për Viktorin – si për mijëra njerëz të pafajshëm në burg – ajo që ka më shumë rëndësi është shpresa në zemrat tona”, tha ajo.

Ambasada amerikane në Minsk kritikoi vendimin. “Mashtrimi mizor i sistemit të gjykatave të Bjellorusisë është shfaqur sot … duke treguar se regjimi i Lukashenkos nuk do të ndalet nga asgjë për të mbajtur pushtetin”, shkroi ambasada në rrjetin twitter.

Autoritetet Bjelloruse shtypën protestat anti-qeveritare që shpërthyen pas zgjedhjeve, duke nxitur një valë sanksionesh perëndimore kundër Minskut.

Alexandar Lukashenko, i cili është në pushtet që nga viti 1994, mohon të ketë kryer mashtrime zgjedhore.

*Mbështetur në agjencinë e lajmeve Reuters./VOA


Shtuar 6.07.2021 14:28