Basha: Jemi të vendosur të mos lëshojmë pe, historia na ka vënë përballë kësaj beteje

Kreu demokrat Lulzim Basha ka dalë në një komunikim për mediat pas marrjes në pyetje nga Prokuroria në lidhje me protestën e 8 janarit. Basha u shpreh se PD është e vendosur të ms lëshojë pe dhe të mos pranojë që pakica 30 vjeçare e tranzicionit të bëhet e përhershme.

“Jemi të vendosur që të mos lëshojmë pe dhe të mos pranojmë për asnjë çast që pakica 30 vjeçare e tranzicionit të bëhet e përhershme por që shumica e shqiptarëve dhe dëshira për ndryshim të marrë formë përmes zgjedhjeve të lira. E sot, ja si 8 janari kanë hyrë në histori si ditë të dhimbshme për shqiptarët që duan institucione të pavarura , t’i japin fund dhunës, korrupsionit dhe rruag për ta bërë këtë është të qëndrojmë së bashku”, tha Basha.

Pyetje: Pse e fortifikuat seliinë dhe a dhatë shpjegime për personat e supozuar të armatosur brenda selisë? Si do ta kërkoni vitën e demokratëve?

Basha: “Unë jam i gatshëm të marr përgjegjësitë që më takojnë dhe fjalët të përkthehen në vepra.  Valltarët e tranzicionit duan ta shkatërrojnë Partinë Demokratike që është një pengesë për ta.  Është një mison siç nuk mund të braktis fëmijët e mi, nënën time. Historian a ka vendosur në ballë të kësaj beteje. E di që shumica e shqiptarëve e duan ndryshimin. Nuk preferoj të kalojmë në metafora të tilla. PD ishte e përgatitur për çdo skenar dhe kishim një qëllimi, të shmangnim gjakderdhjen me 8 janar”, u shpreh Basha./albeu.com


Shtuar 14.01.2022 15:55