Babai i Arbër Çekajt letër Avokatit të Popullit: Monitoroni hetimin!

Avokati i Selim Çekajt, Maksim Haxhia pretendon para Avokatit të Popullit se procesi që po zhvillohet ndaj klientit të tij është jo i rregullt ligjërisht.

Ai i kërkon Avokatit të Popullit të dërgojë një përfaqësues për të ndjekur e monitoruar hetimin ndaj Selim Çekajt, babait të Arbër Çekajt që u arrestua për 49 kg kokainë të kapur në një konteiner me banane në Ekuador.

Më 1 prill, gjatë një kontrolli në Portin e Durrësit u gjet në një konteiner një sasi prej 49 kg kokainë, e cila si destinacion kishte firmën në Maminas, të Selim Çekajt, babai të Arbër Çekajt, i cili është dënuar më parë për 613 kg kokainë.

Ai tashmë është bashkuar me të birin, Arbër Çekaj. Ky i fundit është dënuar me 14 vite burg po për drogë, e sjellë në të njëjtën skemë me banane nga Ekuadori dhe e kapur në kontejnerët e firmës së tij “Arbër Garden”.

 


Shtuar 20.04.2021 14:00