8 mënyra si të ndaloni dhimbjen e kokës pa ilaçe

Stresi, dehidrimi, jeta intensive dhe qëndrimi zgjuar gjatë natës janë faktorë që mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe ta kthejnë atë në një fenomen të përditshëm.

Megjithëse raftet e farmacive tani janë plot me ilaçe për dhimbjen e kokës, shumë preferojnë të gjejnë zgjidhje në metodat alternative. Nëse edhe ju i përkisni kësaj kategorie, më poshtë do të zbuloni 8 mënyra që sipas ekspertëve mund të ofrojnë lehtësim nga dhimbjet e kokës, disa prej të cilave mbase nuk i keni provuar deri më sot.

1. Masazhi

Gabimisht konsiderohet luks, pasi masazhi është terapeutik për trupin. Nuk është e pazakontë që një dhimbje koke të jetë rezultat i tensionit të grumbulluar në shpatulla dhe qafë. Me masazh terapeutik, ju mund të zvogëloni dhimbjen kronike dhe të relaksoheni muskujt, duke ulur kështu dhimbjet e shpeshta të kokës.

2. Kompresat e nxehta ose të ftohta

Për dhimbjet e kokës, aplikimi i kompresave të ftohta ose të nxehta mund t’ju ndihmojnë. Mos e lini kompresën e ftohtë në kokë dhe faqe për më shumë se 10 minuta. Jastëkët e nxehtë ose edhe më mirë një shishe me ujë të nxehtë, mund ta vendosni në pjesën e pasme të qafës.

3. Aromaterapia

Mund të ketë një farë skepticizmi në lidhje me efektet e dobishme të parfumit në trupin e njeriut, por ka prova që aroma dhe aroma të caktuara “zhbllokojnë” përgjigje të caktuara terapeutike në tru. Në rastin e dhimbjes së kokës, aleati juaj është ekstrakti i eukalipt ose livando relaksuese, informon albeu.com.

4. Ushtrime të frymëmarrjes

Të udhëhequr nga ritmi i frymëmarrjes sonë, ne në një kohë të shkurtër mund të relaksohemi dhe të eliminojmë tensionin e akumuluar që mund të shkaktojë dhimbje koke. Gjeni një vend të qetë për t’u përqendruar dhe filloni të merrni frymë thellë duke numëruar pesë herë thithje dhe pesë here nxjerrje frymë.

5. Hidratimi

Duke e mbajtur trupin tuaj të hidratuar në mënyrë adekuate, do të vini re një përmirësim të ndjeshëm të dhimbjeve të kokës, pasi dehidrimi mund të jetë një nga faktorët që i shkakton ato. Në mënyrë të ngjashme, konsumimi i tepërt i kafesë ose pijeve freskuese dhe alkoolit mund të çojë në dhimbje koke, informon albeu.com.

6. Gjumë i mjaftueshëm

Orët e pamjaftueshme të gjumit mund të çojnë në dhimbje koke. Nuk është e vështirë të mbash një rutinë të gjumit nëse flen dhe zgjohesh në të njëjtën kohë, çdo ditë. Nëse keni vështirësi të flini, sigurohuni që të fikni pajisjet elektronike përreth jush, të zvogëloni marrjen e kafeinës dhe alkoolit. Për të arritur një relaksim perfekt, bëjini vetes një dush të ngrohtë relaksues para gjumit.

7. Ushqimi i duhur

Ka disa ushqime dhe përbërës që kontribuojnë në shfaqjen e dhimbjeve të kokës. Si e dini se cilat ushqime janë fajtore? Herën tjetër kur të keni një dhimbje koke, shkruani atë që keni konsumuar duke mbajtur një ditar. Produkte të tilla mund të jenë ato që përmbajnë kafeinë, të tilla si kafe, çokollatë dhe disa pije freskuese, ushqime me glutamat natriumi (MSG) si një përmirësues i aromës, ushqime që përmbajnë nitrate dhe ushqime që përmbajnë tyramine.

8. Pije terapeutike

Ka shumë barëra të tilla si kamomili që njihen për vetitë e tyre qetësuese. Në fakt, një filxhan i ngrohtë kamomil, xhenxhefil ose luleradhiqe do t’ju relaksojë, largojë çdo dhimbje dhe do t’ju ndihmojë të bini në gjumë. Sigurisht, do të ishte mirë të konsultoheni me një specialist para se të konsumoni ndonjë prej tyre./albeu.com


Shtuar 10.05.2021 14:11