999 rezultate për

paqes

Shoqëria Civile marshim paqësor kundër dhunës në Kuvend Shoqëria Civile ditën e nesërme do të organizojë një marsh paqësor për të kërkuar qetësim të situatës politike në vend,
U bë siç tha Rakiç, barrikada s’u hoq Barrikada në formë të parkut e vendosur nga serbët në urën kryesore të Ibrit, e cila Mitrovicën e ndan në dy pjesë, në v
Bahtiri: Marrëveshja po realizohet sipas direktivave të BE-së (VIDEO) Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka thënë se "Parku i Paqes" mbi Ibër, i cili ndaj qytetin në dy pjesë, po bëhet në
Ura e incidenteve e mbyllur deri në qershor të 2016-ës Ura kryesore e lumit Ibër, që praktikisht ndan Mitrovicën në dy pjesë, veri dhe jug, do të mbyllet më 15 tetor dhe nuk d
Veseli: Kosova vend i paqes dhe stabilitetit Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli takon Raportuesin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Ev
Breshka me fuqi të pabesueshme (VIDEO) Një biolog në Universitetin e Nju Jorkut, David Grouper përmes studimeve të tij të shumta ka bërë të mundur zbulimin e n
Vetëvendosje: Nuk kemi gisht në atentatin ndaj eskortës së Mustafës Plani i sotëm për të sulmuar veturën e kryeministrit Isa Mustafa duket se nuk është e organizuar nga Lëvizja Vetëvendosj
21 shtatori, Dita Ndërkombëtare e Paqes Sot është shënuar Dita Ndërkombëtare e Paqes. Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), e ka
Kërkesa për ndryshimin e kufijve të Shqipërisë së 1913-ës Përfundimi i Luftës së Parë Botërore, rivendosja e paqes dhe negociatat për ardhmërinë e botës ngritën interesimin e qyt
"Lutja e paqes 2015", Nishani pritje në Pallatin e Brigadave Presidenti i Republikës, Bujar Nishani mbrëmjen e djeshme priti në pallatin e Brigadave pjesëmarrësit e takimit të 28-të
Jahjaga: Krenarë për miqësinë e përjetshme me SHBA-të 36 vullnetarë amerikanë nga Korpusi i Paqes, të cilët do të shërbejnë në Kosovë, sot u betuan solemnisht para Ambasadori
Fjalimi i Rugovës që emocionoi Parlamentin Europian (VIDEO) Në Strasburg, më 16 dhjetor 1998, në selinë e Parlamentit Evropian në Strazburg, Ibrahim Rugovës, në një ceremoni madhës
"Marrëveshja e Ohrit, dokument paqësor që mban gjallë procesin e demokratizimit" Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit nesër shënon 14-vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit.
Njihuni me qenin që sfidon dallgët e Paqësorit (VIDEO) Qeni Jojo është një qen i rracës "Corgi", i cili ndryshe nga lloji i tij ka një aftësi të çuditshme, ai është adhurues i
Indeksi Global i Paqes: Siria vendi më i rrezikshëm në botë, Kosova e Maqedonia në rajon (FOTO LAJM) Sipas disa të dhënave më të fundit, që tregojnë nivelet globale të paqes dhe dhunës, Siria rënditet si vendi më i rrezik
Britania e Madhe kërkon krijimin e Gjykatës Speciale Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, është takuar në Londër me sekretarin e jashtëm britanik, Philip Hammond, me të c
Bahtiri: “Parku i Paqes” largohet më 1 tetor Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka thënë se "Parku i Paqes" mbi lumin Ibër do të largohet me 1 tetor. Ai
Reagon Daçiç: Sulmi ndaj Vuçiç, sulm ndaj gjithë Serbisë I menjëhershëm reagimi i ministrit të jashtëm serb Ivica Daçiç pas sulmit me gurë që iu bë kryeministrit të tij Aleksand
“I dashur popull çek, na falni, na falni, na falni"... Nesër në Tiranë, tek “Kambana e Paqes” do të ketë një solidaritet me dy turistët çekë të vrarë në Prekal të Shkodrës.
Haradinaj: Jemi gjithmonë mirënjohës ndaj Amerikës Me rastin e ditës së Pavarësisë Amerikane, kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka shprehur