Zgjedhjet marrin vëmendjen e botës, mediat e huaja: Klimë e tensionuar

Teksa na ndajnë më pak se 24 orë nga nisja e procesit zgjedhor, Shqipëria ka marrë vëmendjen edhe të mediave të huaja.

Gazeta greke “Protothema” shkruan se klima zgjedhore është e tensionuar teksa ka përmendur gjithashtu edhe ndikimin e pandemisë së COVID-19.

“Në një klimë veçanërisht e tensionua , por edhe me ndikim nga nga Covid-19 në Shqipëri do të mbahen të dielën zgjedhjet parlamentare . Në vitet e fundit vendi ka përjetuar një krizë të tensionuar politike , me ekzagjerime verbale, ndërsa opozita bojkotoi parlamentin.”- shkruhet në gazetë.

Ndër të tjera në artikull flitet edhe për sondazhet parazgjedhore teksa cilësohen si të paqarta për një rezultat të përafërt.

“Sipas sondazheve të fundit, Kryeministri Edi Rama, kreu i Partisë Socialiste, po garon për rizgjedhje për të tretën herë me radhë, por analistët thonë se rezultati është i paqartë.”-  shkruhet ndër të tjera.

Artikulli i plotë:

Në një klimë veçanërisht e tensionua , por edhe me ndikim nga nga Covid-19 në Shqipëri do të mbahen të dielën zgjedhjet parlamentare . Në vitet e fundit vendi ka përjetuar një krizë të tensionuar politike , me ekzagjerime verbale, ndërsa opozita bojkotoi parlamentin.

Sipas sondazheve të fundit, Kryeministri Edi Rama, kreu i Partisë Socialiste, po garon për rizgjedhje për të tretën herë me radhë, por analistët thonë se rezultati është i paqartë.

Rama është përballur me Partinë Demokratike të drejtuar nga  Lulzim Basha , i cili ka në koalicion shumë parti të vogla.

Periudha parazgjedhore u karakterizua nga fyerje, akuza për korrupsion dhe incidente të dhunshme midis dy partive të mëdha . Një anëtar i Partisë Socialiste humbi jetën në një shkëmbim zjarri me mbështetësit e demokratëve. Në këtë kontekst, partia LSI e Presidentit të Republikës Ilir Meta, i cili nga një bashkëpunëtor i ngushtë i Ramës fillimisht, u kthye në një kundërshtar të ashpër, kërkon që procesi të jetë i rregullt.

Zgjedhjet dhe pakica greke

Bashkimi për të Drejtat e Njeriut (PBDNJ), e cila përfaqëson minoritetin etnik grek në Shqipëri , i është bashkuar aleancës së Partisë Demokratike me të vetmin qëllim rrëzimin Edi Rama nga qeverisjen e vendit. Kreu i BPBDNJ, Vangjel Dule, kandidion në Tiranë, në vend të sigurt.

Partia e vogël e pakicës EEM-MEGA, vazhdon bashkëpunimin me Edi Ramën, Niko Kuris është vendosur në një pozicion të sigurt në listën e Partisë Socialiste nëVlorë.

Po ashtu, Vangjel Tavo është vendosur në krye të listës LSI në rajonin e Gjirokastrës, duke pretenduar rizgjedhjen e tij.

Pengesat për shkak të Covid-19 në kufi

Numri i shqiptarëve që do të votojnë mbetet i dyshimtë, përfshirë mijëra të mërguar, që jetojnë në Greqi. Qeveria Rama vendosi një karantinë 14-ditore për ata që kalojnë kufirin. Kjo lëvizje vlerësohet nga organizatat e të huajve por edhe nga partitë e opozitës në Shqipëri, që synon të parandalojë ata qytetarë shqiptarë që duan të udhëtojnë për të votuar të dielën.

Rama “voton” për Erdoganin

Zgjedhjet do të mbahen me një “aromë” të fortë turke, pasi Presidenti turk Rexhep Taip  Erdogan deklaroi publikisht mbështetjen e tij për Edi Ramën , “duke dhuruar” një spital të ri në qytetin e Fieri që u përurua kohët e fundit.

Spital, i cili është përshëndetur si një simbol i miqësisë shqiptaro-turke në të dy anët , u përfundua në muaj vetëm dy e gjysmë. Interesimi i bashkësisë ndërkombëtare për zgjedhjet e së Dielës është veçanërisht i lartë.

 


Shtuar 24.04.2021 10:02