UEFA vendos një datë të re për finalen e Champions

UEFA vendos një datë të re për finalen e Champions League.

Drejtuesit më të lartë të qeverisë së futbollit europian kanë kërkuar në kalendar dhe kanë zgjedhur të shtunën e 29 gushtit si datën ideale për t’u zhvilluar finalja e kompeticionit më të rëndësishëm për klube.

Dëshira e të gjithëve është që të përfundojë ky kompeticion me finalen që do të luhet ashtu siç është në program në stadiumin “Ataturk” të Stambollit.

Megjithatë është e paqartë formula sesi do të përfundohet ky edicion i Champions League, me ndeshje teke dhe më pas “Final Four” apo me formulën aktuale.

Ideja e UEFA-s është që kompeticionet europiane të nisin në fund të korrikut ose në fillim të gushtit, për të përfunduar përpara muajit shtator.

Në të njëjtën mënyrë si me Championsin do të veprohet edhe me Europa League.


Shtuar 17.04.2020 15:08