Pesë sulmuesit më të vlefshëm në futbollin botëror, Mbappe lë pas të gjithë

Futbolli ka të bëjë me gola, dhe nuk është për t’u habitur që transferimet më të shtrenjta bëhen zakonisht për sulmuesit që shënojnë pjesën më të madhe të golave.

Transferimet e Neymar dhe Kylian Mbappe te PSG, por edhe ai i Cristiano Ronaldos te Juventus, konfirmojnë që vlerat e mëdha shkojnë te sulmuesit.

Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi tashmë kanë kaluar të 30-tat dhe ka filluar koha që një gjeneratë të re me super yje.

Vlerësimet e lojtarëve janë marrë nga Transfermarkt, ku pesëshja e parë nuk ka edhe aq befasi.

Mohamed Salah (Liverpool) – 120 milionë euro

Egjiptani Mohamed Salah është shndërruar në një makinë golash nën drejtimin e Jurgen Klopp te Liverpooli.

Ai ka krijuar një treshe të frikshme me Sadio Mane dhe Roberto Firmino.

Sadio Mane (Liverpool) – 120 milionë euro

Me siguri lojtari më i mirë i Liverpoolit këtë sezon. Sadio Mane ka qenë në formë dhe i ka ndihmuar gjigantët e Ligës Premier në sezonet e fundit.

Raheem Sterling (Manchester City) – 128 milionë euro

Një nga talentet më të mëdha të Anglisë, Raheem Sterling është zhvilluar shpejt dhe është kthyer në një lojtar të klasit botëror nën drejtimin e Pep Guardiolas te Manchester City.

Neymar Jr (Paris Saint-Germain) – 128 milionë euro

Futbollisti më i shtrenjtë në botë, Neymar është parë prej kohësh si ai do të thyejë dominimin e Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit në betejën për “Topin e Artë”.

Në vetëm 15 paraqitje të Ligue 1 këtë sezon, numri 10 i PSG-së ka shënuar 13 gola.

Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain) – 180 milionë euro

Transferimi i dytë më i shtrenjtë dhe adoleshenti më i shtrenjtë ndonjëherë, Kylian Mbappe në moshën 21 vjeç tashmë ka fituar katër tituj të Ligue 1, dy kupa të Francës dhe Kupën e Botës.

E ardhmja e futbollit dhe lojtari i momentit në botën e futbollit.


Shtuar 25.06.2020 15:29