Më herët se ç’pritej, Serie A do ti nisë stërvitjet me këtë datë

Skuadrat e Serie A me shumë mundësi do të rikthehen në stërvitje më herët se c’pritej.

Gazeta, Corriera dello Sport pretendon se Serie A po planifikon të ndjekë Bundesligën gjermane dhe të rifillojë stërvitjet, fillimisht me distancë sociale dhe gradualisht të kthehet në normale.

Tre datat hipotetike të përmendura për rinisjen e mundshme janë 24 maji, 31 maj ose 7 qershor, me gjashtë javë e gjysmë të përshkruara për të përfunduar 13 ndeshjet e mbetura të edicionit.

Do të thoshte që Seria A do të përfundonte në fillim ose në mes të korrikut.

FIFA ka hapur mundësinë e zgjatjes së kontratave përtej 30 qershorit dhe tregoi se ata po bëjnë gjithçka munden për të përfunduar sezonin, por problemi më i madh mbetet lojtarët.

Shumë prej tyre udhëtuan në shtëpi gjatë karantinës dhe do të duhet të kthehen në Itali dhe për këtë arsye do të jenë në karantinë për 14 ditë.

La Gazzetta dello Sport zbulon gjithashtu se treshja e Juventusit, Paulo Dybala, Blaise Matuidi dhe Daniele Rugani janë ende në karantinë pasi testuan pozitivisht për koronavirus.

Fiorentina, Sampdoria dhe Hellas Verona kanë raportuar gjithashtu raste të koronavirusit në skuadrat e tyre.


Shtuar 8.04.2020 08:00