Koronavirusi, anulohet ndeshja e gjashtë në Serie A

Koronavirusi ka anuluar ndeshjen e gjashtë në Serie A, e fundit është ndeshja e planifikuar për tu luajtur sot mes Sampdorias dhe Veronës.

Federata italiane tha se takimi do të planifikohet të luhet të mërkurën, 13 maj së bashku me pesë ndeshjet e tjera, përfshirë lojën e Juventus në shtëpi kundër Inter Milan.

Më parë, tifozët nga Atalanta u ekzaminuan për simptoma ndërsa hynë në stadiumin në Lecce para një fitore 7-2 dje.

Virusi ka vrarë 34 njerëz dhe ka infektuar më shumë se 1.600 në Itali.

Qeveria italiane ka ndaluar aktivitetin sportiv në rajonet veriore të Lombardisë, Veneto dhe Emilia-Romagna, të cilat janë goditur më keq, deri në 8 mars, përveç nëse ato mbahen pas dyerve të mbyllura.

Pason ndërprerjen e fundjavës së kaluar kur katër ndeshje në Serie A në Milano, Bergamo, Verona dhe Torino u pezulluan.

Pastaj të enjten, fitorja e Interit në Ligën e Evropës ndaj Ludogorets u luajt pas dyerve të mbyllura në ‘San Siro’.


Shtuar 2.03.2020 08:14