“Grop”, Chelsea e mbyll vitin me humbje të mëdha financiare

Chelsea regjistroi një humbje prej 96.6 milionë funte (114.21 milionë euro) për sezonin 2018-19, njoftoi klubi të martën.

Skuadra londineze kishte postuar fitime në dy vitet e mëparshme, por një deklaratë e klubit raportoi se humbja ishte për shkak të nënshkrimeve të lojtarëve, mungesës së Champions League dhe shkarkimit të Antonio Conte dhe stafit të tij trainues në korrik 2018.

Conte e përfundoi Chelsea në vendin e pestë në 2017-18, që do të thotë se ata nuk arritën kualifikimin në Ligën e Kampionëve.

Të ardhurat e klubit u përmirësuan në 446.7 milionë funte (528.14 milionë euro) për vitin që përfundoi më 30 qershor 2019.

Megjithë humbjet, klubi thotë se ata “vazhdojnë të respektojnë kriteret e njëpasnjëshme të UEFA-s sipas rregullave të Fair Play Financiar (FFP)”.


Shtuar 1.01.2020 08:45