Gjërat e pabesueshme që kanë ndodhur në vitin 2020

Pandemia globale e shkaktuar nga koronavirusi ka pasur një ndikim të madh në të gjithë planetin, megjithatë i jep një shtyrje atë që ka qenë një 2020 e çmendur në botën e sportit.

Këto janë vetëm disa nga tregimet që kanë ndodhur në këto ditët e para të vitit.

Futbolli

Shumë gjëra kanë ndodhur në futboll që do të ishin pothuajse të paimagjinueshme vitin e kaluar, duke filluar nga Quique Setien i cili mori përsipër detyrën e trajnerit te Barcelona pas shkarkimit të befasishëm të Ernesto Valverde.

Një tjetër gjë që askush nuk mund të priste ishte që Barcelona të nënshkruante me Martin Braithwaite nga Leganes.

Barcelona dhe Real Madrid madje nuk arritën gjysmëfinalen e Kupës së Mbretit – gjë që ishte e pakonceptueshme, veçanërisht duke pasur parasysh që Mirandes kaloi deri në gjysmëfinale, dhe se do të kishte një finale baske që do të zhvillohej midis Athletic Bilbao dhe Real Sociedad.

As nuk u mendua se Marcos Llorente do të ishte lojtari që do të shënonte dy gola në kohën shtesë për të siguruar vendin e Atletico Madrid në raundin tjetër të Ligës së Kampionëve, kundër Liverpool.

Askush nuk mund ta imagjinonte që Liverpooli të kishte një epërsi prej 25 pikësh mbi Manchester City të vendit të dytë në Premierligë.

Pastaj është Iker Casillas që kandidon për presidencën e Federatës Spanjolle të Futbollit.

Dhe së fundi, Ronaldinho përfundoi në burg në Paraguaji pasi hyri në vend me një pasaportë të rreme.

Basketbolli

Vdekja e Kobe Bryant pas një përplasjeje me një helikopter me njërën nga vajzat e tij dhe pasagjerët e tjerë tronditi botën e basketbollit.

Humbja e një prej legjendave më të mëdha të NBA në moshën 41 vjeç e dërgoi të gjithë komunitetin e basketbollit në një gjendje të tronditur.

Dukej gjithashtu e pamundur që Golden State Warriors, të cilët kanë mbizotëruar NBA gjatë viteve së fundit, do të ishin një nga skuadrat më të këqija në ligë këtë sezon.


Shtuar 23.04.2020 17:19