“Daily Mail” zbulon skandalin e UEFA-s, e ndryshoi formacionin e vitit për ta përfshirë Ronaldon

Mediat angleze pretendojnë se UEFA-ja ka bërë një skandal të madh në zgjedhjen e formacionit të vitit, në Evropë.

Në vend të formacionit 4-3-3, UEFA-ja vendosi të bënte formacionin 4-2-4 që nuk përdoret shumë në futboll.

Kjo do të thoshte se Lionel Messi , Cristiano Ronaldo, Sadio Mane dhe Robert Lewandowski u rreshtuan në vijën e fundit.

Sipas “Daily Mail”-it , UEFA-ja ndryshoi formacionin në minutën e fundit për t’u përfshirë Ronaldo.

Portugezi mori më pak vota sesa Messi, Mane dhe Lewandowski në kategorinë e sulmuesve dhe mbeti jashtë ekipit.

Kjo zemëroi zyrtarët e UEFA-së për popullaritetin e Ronaldos, kështu që data fillestare e zbulimit të ekipit u vonua për një javë për të manovruar me 35-vjeçarin në formacion.

Njeriu i pafat si gjithmonë është N’Golo Kante, me francezin të votuar menjëherë pas De Jongu dhe De Bruyne.

Nëse formacioni do të përfshinte tre mesfushorë, atëherë, ylli i Chelseas do të ishte në njëmbëdhjetshe. /


Shtuar 16.01.2020 10:51