4 lojtarët e vetëm që kanë shënuar mbi 100 gola në dy liga të ndryshme në shekullin 21

Zlatan Ibrahimovic dhe Edinson Cavani janë ndër katër lojtarët që kanë shënuar mbi 100 gola në dy liga të ndryshme këtë shekull.

Një përdorues i Reddit përpiloi të dhënat dhe mori parasysh vetëm lojtarët që shënuan mbi 100 gola në ligat e tyre të brendshme, duke mos llogaritur golat në Ligën e Kampionëve.

Ibrahimovic, 38 vjeç, ka thyer shifrën e 100 golave ​​në Serie A të Italisë dhe Ligue 1 të Francës.

Sulmuesi suedez, i cili aktualisht është në magjinë e tij të dytë te AC Milan, ka luajtur gjithashtu për Juventusin dhe Interin në kampionatin italian.

Ibrahimovic ka arritur të grumbullojë 134 gola në Serie A, ndërsa shënoi 113 gola në kampionatin francez me PSG-në.

Cavani, i cili aktualisht është një lojtar i lirë pasi u largua nga PSG në verë, shënoi 138 gola në ligë gjatë shtatë viteve të tij me klubin francez.

Sulmuesi 33-vjeçar uruguaian luajti edhe për skuadrat italiane Palermo dhe Napoli dhe shënoi 112 gola në Serie A para se të nisej për PSG në 2013.

Përveç këtyre dy sulmuesve, në listën prej katër lojtarëve janë edhe sulmuesi i e Inter Miamit, Gonzalo Higuain dhe sulmuesin e Tigres, Andre-Pierre Gignac.

Zlatan Ibrahimovic: Serie A (134 gola) dhe Ligue 1 (113 gola)

Edinson Cavani: Ligue 1 (138 gola) dhe Serie A (112 gola)

Gonzalo Higuain: Serie A (125 gola) dhe La Liga (107 gola)

Andre-Pierre Gignac: Liga MX (120 gola) dhe Ligue 1 (103 gola)


Shtuar 30.09.2020 19:11