“Prehu në paqe zonjë e madhe”, Rama shpreh ngushëllime për humbjen e Nexhmije Pagarushës

Ditën e sotme këngëtarja e madhe e muzikës shqiptare Nexhmije Pagarusha ndërroi jetë.

Për lajmin e hidhur, ka reaguar dhe kryeministri Edi Rama.

“Një zë i rrallë dhe një zonjë e rrallë, Nexhmije Pagarusha, nuk është më mes nesh, por brenda i pashlyeshëm mbetet kujtimi i saj.

Prehu në paqe zonjë e madhe”, shkruan kryeministri Edi Rama, në një postim në facebook.

Kujtojmë se Nexhmije është shuar në moshën 86-vjecare ndërsa ajo kishte pas vetes një histori të gjatë dhe të denjë në fushën e muzikës.

Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare është aq e gjerë, sa që është vështirë të thuhet se cilit zhanër i takon. Është e njohur për interpretimet e saj të shkëlqyera në muzikën popullore dhe opera .


Shtuar 7.02.2020 15:03