As shi e as dëborë, moti paralajmëron acar në ditët që do të vijnë

Jemi në pikun e dimrit, dhe moti po tregon qëndrueshmëri. Sipas meteorologëve, situata do të vazhdojë e kthjellët deri pasditen e të shtunës. Më pas parashikohet shtim i vranësirave gjatë fundjavës.

“Në zonat e ulëta do të kemi shira të dobëta dhe në zonat malore reshje të pakta dëbore”, ka thënë Adiola Bani, meteorologe.

Meteorologia tregon se ne vazhdim do të kemi rënie të temperaturave kryesisht në mëngjes, ndërsa mesdita do të jetë me diell dhe tempereraturat do të luhaten në 13-14 gradë.

“Java që vjen parashikohet me diell. E hëna dhe e marta do të jenë të ftohta”, shprehet Bani.

Megjithëse janar nuk ka gjasa për reshje dëbore.

“Janari do të jetë pa dëborë dhe i thatë pa reshje, pasi ka patur pak reshje. Për Tiranën as diskutohet bora gjatë këtij muaji të parë të vitit”, shton më tej/tch


Shtuar 17.01.2020 15:18