140 mijë paund, 3 të rinj shqiptarë arrestohen në Angli për fermë kanabisi

Tre burra shqiptarë kanë pranuar përfshirjen e tyre në një zinxhir të rritjes së kanabisit me një vlerë prej 140 mijë paund në Blackpool.

Dorjan Gjana, 21 vjeç, Shkëlzen Madani, 22 vjeç, dhe Velson Neza, 32 vjeç, banues në Londër, pranojnë prodhimin e kanabisit në tre fermat e ngritura në Ribble Road, Ashburton Road dhe Westminster Road.

Kur policia shkatërroi të mbjellat në vitin 2019, ata gjetën më shumë se 80 bimë me vlerë rreth 40,000 £ në Rrugën Ashburton.

Një rritje edhe më domethënëse u gjet në Ribble Road, me 200 bimë kanabis me vlerë mbi 100,000 paund.

Ndërsa Westminster Road ishte bërë gati ferma e kanabis për të rritur bimë të ngjashme.

Prokuroria se Neza kishte një rol më të rëndësishëm në grup, me më shumë përgjegjësi dhe lidhje me ata që ishin në krye të komplotit që po financonin dhe po drejtonin operacionin nga kudo tjetër në vend.

Hetuesi Fraser Livesey tha se pronat ishin blerë në vendpushim nga një burrë tjetër, duke shtuar: “Qëllimi i blerjes së atyre pronave ishte thjesht krijimi i fermave të kanabisit.

“Të pandehurit Neza dhe Gjana u panë për herë të parë të përfshirë në 2 tetor në një furgon, duke shkarkuar shumë kuti dhe sende të tjera”.

Në Gjykatë u tha se bastisjet e policisë pasuan operacionin pas marrjes së filmimeve të kamerave të sigurisë, vëzhgimeve në terren dhe të celularëve.

Neza dhe Madani u gjetën nga policia në Rrugën Ashburton me çelësat për në Westminster Road, shkruan Panorama.

Gjana u kap duke u përpjekur të ikte nga pjesa e prapme e njërës prej shtëpive.

Në telefonin e Nezës u zbulua se numrat e dy shqiptarëve të tjerë, ruheshin me emrin “punëtor”.

Gjykatësi Andrew Jefferies e dënoi 32 vjeçarin me dy vjet, ndërsa Gjana dhe Madani, u dënuan me nga nëntë muaj, por që do të lirohen për shkak të kryerjes së dënimit në paraburgim.

Ai tha: “Ky komplot ndodhi për një periudhë prej gjashtë muajsh. Unë e kuptoj dhe pranoj që ju iu bashkua komplotit në periudha të ndryshme.

Ky ishte një komplot i sofistikuar, ishte i organizuar mirë nga ata që ishin më lart në zinxhir, duke filluar me blerjen e pronave të veçanta me qëllim të rritjes së kanabisit. Shifrat janë të konsiderueshme dhe tregojnë shtrirjen e komplotit.”


Shtuar 17.06.2020 17:14