Lorik Cana e Ilda Bejleri, mesazh për Ramazanin (VIDEO)

Muaji i Ramazanit i ka gjetur besimtarët myslimanë në një situatë të pazakontë për shkak të koronavirusit.

Për shkak të urdhrit për mbajtjen e distancës sociale dhe izolimit në shtëpi për të parandaluar, besimtarët po luten në shtëpitë e tyre dhe jo në xhami, siç kanë bërë vitet e kaluara.

Në një video disa personazhe të njohura shqiptare kanë shpërndarë mesazh për të qëndruar në shtëpi për të mbrojtur mjekët, veten dhe të afërmit e tyre.

Mes tyre ishin: Lorik Cana, Isida Mollaymeri e Ilda Bejleri, të cilët bënë thirrje që Ramazani këtë herë të falet ndryshe, në shtëpi dhe pranë familjes.

Videoja është shpërndarë nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, në një postim në “Twitter”, ku shkruan:

“Sot është e Premtja e parë e muajit të Ramazanit, por kësaj here falemi ndryshe, në shtëpi, pranë familjes tonë, sepse vetëm kështu mund të mbrojmë heronjtë tanë, ata të vijës së parë kundër virusit. Këtë e bënë dhe besimtarët e tjerë para pak javësh! Vetëm duke u falur e lutur në shtëpi mbrojmë jetën!


Shtuar 1.05.2020 14:22