Një mëngjes i mirë ju ndihmon të humbni peshë, e thotë shkenca

Duke pasur një mëngjes të mirë ju bën të humbni peshë, për sa kohë që bazohet në ushqimet e duhura.

Dihet që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ajo që ndoshta jo të gjithë e dinë është se madje ai do t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë.

Vërtetë, nga njëra anë duket pothuajse një kontradiktë, por studimet shkencore kanë treguar që ngrënia e një mëngjesi të bollshëm, i siguruar me ushqimet e duhura, është një mënyrë e mirë për të mbajtur të aftë dhe, kur është e nevojshme, të humbni peshë.

Ata që e pëlqejnë mëngjesin do të jenë të kënaqur të dinë që të bësh atë është mënyra e parë për tu kujdesur për veten dhe për të humbur peshë pa shumë probleme. Duke ngrënë sa më shpejt që të zgjoheni, ju merrni disa përfitime që ndihmojnë trupin të humbasë peshë.

Kjo është mbështetur nga hulumtimi i Shkollës së Shëndetit Publik, e cila pasi analizoi një kampion mjaft të madh të personave mbi 30 vjeç, zbuloi se nëse nga njëra anë, ata që nuk hanin mëngjes priren të fitojnë më lehtë në peshë, ata që e konsumonin mund të humbnin peshë.

Por cilat janë arsyet?

Së pari, të kesh një mëngjes të mirë, për aq kohë sa, siç u tha tashmë, bazuar në ushqimet e duhura, ndihmon të mos jesh i uritur gjatë ditës. Ushqimi i jep energji trurit, aktivizon metabolizmin, një faktor i domosdoshëm për ata që janë në dietë.

Përveç kësaj, duke ngrënë siç duhet dhe duke pasur një meze të lehtë të mëngjesit, ju jeni më pak të uritur për drekë dhe kjo ju shtyn të mos e teproni me porcionet.

Por cilat janë ushqimet që duhet të preferoni në vaktin më të rëndësishëm të ditës?

Për një mëngjes të mirë është e nevojshme të zgjidhni ushqime të shëndetshme, yndyrna të ulëta të ngopura dhe sheqerna të rafinuara. Kështu që shkoni përpara për fruta të freskëta, qumësht ose çaj pa sheqer dhe perime. Kosi gjithashtu është i mirëpritur, për sa kohë që është pa sheqer. Më mirë të shmangni lëngjet që janë të pasura me sheqer do të rritnin nivelin e sheqerit në gjak, duke qenë në gjendje të ndjejnë stimulimin e urisë më herët nga sa pritej.

Sa i përket yndyrave, ju mund të zgjidhni një dozë të mirë të frutave të thata ose disa feta avokado, ndërsa proteinat mund të futen me qumështin e sojës, kosin e lartpërmendur (në këtë rast më mirë, atë Grek pa sheqer) dhe vezë, të shkëlqyera. Shkurt, ngrënia për mëngjes është padyshim një zgjedhje e mirë dhe bërja mirë do të japë një arsye më shumë për tu ngritur në një humor të mirë


Shtuar 25.01.2020 21:41