Receta natyrale që shëron kollën e fëmijëve si me dorë

Kolli i vazhdueshëm është një gjë e zakonshme tek fëmijët gjatë muajve të ftohtë të dimrit. Për fat të mirë, ka shumë receta të lehta dhe të shpejta të cilat mund ta heqin kollin shumë shpejt. Prej pijeve efektive e deri tek ushqimet, të gjithë ne mund të gjejmë diçka që mund t’i ndihmojë fëmijës dhe ta përdorim kurdo që kemi nevojë.

pergatit.com kujdeset për shëndetin e lexuesve dhe familjarëve të tyre, kjo është arsyeja pse i gjetëm disa receta mahnitëse që funksionojnë mjaft mirë. Mos harroni t’i ruani dhe t’i shpërndani me të tjerët.

Bëjeni qumësht me qepë dhe hudhër

Mund të duket e çuditshme, por qepët ju ndihmojnë të shëroni ftohjen, kollën, gripin dhe dhimbjen e fytit. Prisni tri qepë të vogla dhe një gjysmë koke hudhër, hidhni në një litër qumësht dhe ngroheni qumështin. Gatuajeni përzierjen derisa të bëhet e butë dhe më pas largojeni nga nxehtësia dhe lëreni të qëndrojë. Mund t’i shtoni edhe mjaltë, për ta përmirësuar shijen, transmeton pergatit.com.

Lëngu i ananasit

Ananasi përmban një element të quajtur bromelain, i cili ka veti shumë të forta anti-inflamatore. Lëngu i ananasit mund ta reduktojë mukozën në fyt dhe ta lehtësojë kollën. Edhe pse, nganjëherë vetëm lëngu mund të mos jetë i mjaftueshëm për ta hequr. Në këtë rast, mund t’i shtoni pak xhenxhefil dhe mjaltë. Veç sigurohuni që fëmija nuk është alergji ndaj ananasit, para se ta përdorni këtë metodë.

Shtresë xhenxhefili

Kjo recetë e fortë përgatitet lehtë me përbërës që janë prezentë çdo herë në shtëpi. Thjeshtë duhet ta kombinoni pak miell, mjaltë dhe vaj ulliri me një lugë gjelle pluhur xhenxhefili. Hidhni pak nga përzierja në një pecetë dhe aplikojeni në gjoksin e fëmijës duke përdorur një fashë. Aplikojeni tri orë para gjumit.

Paralajmërim: Mos e përdorni këtë në fëmijët me lëkurë të ndjeshme, për të evituar irritimin.


Shtuar 2.01.2020 09:57