Nëse jeni duke kaluar një virozë ose të ftohtë, mos i prekni këto ushqime

Kur jemi sëmurë shpesh kemi neps dhe dëshira për ushqime të ndryshme dhe nuk ja kursejmë vetes pikërisht se jemi pa qejf por e vërteta është që duket bërë kujdes sepse ndonjëherë i bëjmë vetes më shumë dëm sesa mirë.
Më poshtë po sjellim një listë ushqimesh që duket ti shmangni patjetër përndryshe mund të përkeqësojnë simptomat de të ndjeheni më keq nga sa ndjeheni.

Luleshtrydhet – Ju ndoshta mendoni se ky superushqim fiton çmim të parë kur jeni ftohtur ose me grip, por është krejt e kundërta. Luleshtrydhet janë lëshues të lartë të histaminës që mund të jenë një makth bllokues, duke sjellë siklet të pakëndshëm në hundën tuaj dhe sinuse.

Embëlsirat – Gjërat e ëmbla kanë shumë sheqer, që është gjëja e fundit që ju nevojitet kur jeni sëmurë. Konsumimi i sheqerit mund të bllokojë përkohësisht sistemin tuaj imunitar dhe aftësinë e qelizave tuaja të bardha të gjakut për të luftuar mikrobet që po ju bëjnë të sëmurë.

Ushqimet e papërpunuara – Jo të gjitha ushqimet e përpunuara janë jo të shëndetshme ose një zgjedhje e keqe, por disa prej tyre mund të përmbajnë nivele të larta kripe, sheqeri dhe yndyre. Dhe këta përbërës janë një recetë për inflamacionin dhe mund të vonojnë procesin e shërimit të trupit tuaj. Me këtë në mendje, ushqimet e shijshme, pije joalkoolike, drithëra në mëngjes, proshutë, ose salcice duhet të mbeten të gjitha një kujtesë e largët – të paktën derisa të ndjeheni më mirë.

Turshitë – Ata shijojnë shumë pranë një bifteku por përpiquni t’i shmangin nëse jeni të sëmurë. Këto ushqime përmbajnë uthull ose kripë, të cilët janë përbërës që mund të rrisin inflamacionin e një dhimbje të fytit.

Shtuar 16.09.2020 08:52