Infermierja vodhi kartën e kreditit të pacientit që ndërroi jetë nga Covid-19 (FOTO LAJM)

Policia thotë se një infermiere në një spital të New York City po përballet me akuza për vjedhje të kartës së kreditit të një ish-pacienti me Covid-19, për të cilën vajza e pacientit thotë se ishte përdorur për benzinë ​​dhe sende ushqimore.

Danielle Conti, 43 vjeç, akuzohet për vjedhjen e dy kartave të kreditit të Anthony Catapano, teksa ishte shtruar në spital në Universitetin e Staten Island me koronavirus, sipas Departamentit të Policisë në New York.

Catapano, 70 vjeç, u shtrua në spital më 4 prill nga koronavirusi, tha vajza e tij, Tara Catapano, për CNN. Ai ishte i vetëdijshëm kur vjedhja e pretenduar ndodhi dhe më vonë, vdiq më 12 prill nga komplikimet e virusit.

“Unë isha në shok dhe nuk mund ta besoja,”- tha Tara Catapano. “Natyrisht, e dija se duhej të ishte një punonjës spitali, sepse vizitorët nuk lejoheshin.”

Tara Catapano, e cila kishte paguar faturat e babait, pasi nëna ndërroi jetë në 2014, tha që normalisht nuk i ndjek nga afër shpenzimet e babait të saj.

Sidoqoftë, pasi ai vdiq, Tara mori një njoftim se karta e kreditit ishte përdorur për benzinë , për të cilën ajo tha se babai gjithmonë paguante me para. Më pas pa që data e tarifimit ishte 9 prill, kur babai ishte “në spital, duke luftuar për jetën e tij “.

Tara Catapano tha se policia tregoi pamjet e mbikqyrjes nga një ShopRite, ku dukej se Conti po paguante për sende ushqimore duke përdorur kartën e babait të saj.

“Ata bëjnë betimin për të mbrojtur, jo për të dëmtuar”,- tha Tara Catapano.

Sende të tjera të panumërta përfshijnë syzet e të atit, telefonin celular, paratë në portofol, karikuesit e telefonit dhe fotot. Nuk është e qartë se çfarë ndodhi me këto sende dhe nuk është e sigurt nëse ishin vjedhur qëllimisht.

Në një deklaratë të dhënë për CNN, Christian Preston, drejtori i çështjeve publike për Spitalin Universitar të Staten Island, tha se Conti, e cila ka punuar në spital që nga viti 2007, “është pezulluar përkohësisht dhe po përballet me akuzat ndaj krimit”. Ai gjithashtu tha që spitali “po punon me autoritetet e zbatimit të ligjit dhe spitali po kryen hetimet e veta.”

Përpjekjet për ta kontaktuar nuk ishin të suksesshme. Nuk është e qartë nëse ajo ka një avokat.

Një zëdhënës i NYPD tha për CNN se Conti i është lëshuar një urdhër që të paraqitej në gjykatën penale të Staten Island, në shtator.

Tara Catapano i tha CNN se thjesht dëshiron të di pse Conti bëri atë që dyshohet se bëri.

“Unë do të doja të dija pse ajo përfitoi nga babai im ndërsa ishte në shtratin e vdekjes,”- tha ajo. “Dhe do të doja të dija se si do të ndihej nëse dikush do ta bënte këtë ndaj një njeriu të dashur për të, qoftë prind apo gjysh. Unë nuk mendoj se njerëzit që i bëjnë këto gjëra, mendojnë kështu.”

“Por ai është babai im, ai është një person,”- tha Tara Catapano. “Në vend që të kujdesej për të … vodhi prej tij”.


Shtuar 11.05.2020 07:08