Van der Sar: Kisha shumë probleme te Juve, krenar të luash me Zidane

Portieri, i ardhur nga Ajax, do të ishte rojtari i ri i Juventusit pas Peruziut, por gjërat nuk shkuan mirë. Van der Sar kujtoi atë periudhë, duke shpjeguar pse kishte kaq shumë probleme në Delle Alpi, shkruan Albeu.com.

Në dy vitet në Torino, me Ancelottin në stol, zhgënjeu dhe shumë tifozë dhe ende e fajësojnë atë për ndeshjet e humbura kundër Lazios dhe Romë. Van der Sar kujtoi atë periudhë për Ziggo Sport, duke shpjeguar pse kishte kaq shumë probleme te Delle Alpi.

JUVENTUS – Përvoja në të zezë dhe të bardhë sjell me vete kujtime dhe keqardhje.

“Kam pasur disa mundësi, kam folur më parë me Liverpoolin. Mendova se Anglia ishte pak a shumë e ngjashme me Hollandën, dëshiroja një sfidë tjetër. Juventus ishte shumë i rëndësishëm, në kohën kur Liverpool nuk ishte në krye. Bisedat ishin pozitive, ata më thanë që do të luash si te Ajax por kjo nuk ndodhi në fund. Mënyra se si unë u stërvita dhe luajta ishte shumë e ndryshme nga ajo që isha mësuar. Është faji im, kam bërë shumë gabime.

ZIDANE – Ana pozitive e atyre dy viteve, megjithatë, ishte sigurisht ndarja e fushës me Zidane. Një tip i heshtur dhe i veçantë. Ai nuk foli shumë ishte e vështirë të komunikosh, sepse ai nuk fliste mirë anglisht dhe fliste vetëm frëngjisht ose italisht. Por kur ai preku topin, si e gjuajti atë dhe si e vendosi veten në fushë më bëri të mendoja si ai ishte legjendë.

Ai erdhi në stërvitje me një FIAT, me xhinse, një këmishë të bardhë Adidas, një gjë krejtësisht ndryshe në krahasim me lojtarët e tjerë, të cilët mbërritën me Ferrari dhe visheshin në Dolce & Gabbana dhe Versace.

Natyrisht që ai gjithashtu kishte një anë të errët dhe unë pashë që ai të marrë disa kartona të kuq, por ai vallzonte me topin mes këmbëve. /albeu.com/


Shtuar 7.05.2020 19:09